Atkārtota redzes pārbaude

Ikvienam – bērniem, pieaugušajiem un senioriem – nepieciešams veikt redzes pārbaudi vienu reizi gadā vai vienu reizi divu gadu laikā. Tā nepieciešama, lai speciālists novērtētu aktuālo redzes stāvokli, acu noslogojumu, kas īpaši digitālajā laikmetā var radīt problēmas redzes labsajūtai un komfortam ikdienā. Atkārtota redzes pārbaude sniedz iespēju precīzi noteikt, vai briļļu un kontaktlēcu recepte joprojām ir atbilstoša redzei, kā arī noteikt to, vai gada laikā notikušas izmaiņas acs struktūrās. 

Atšķirībā no cilvēkiem, kuriem redzes problēmas netiek novērotas, tiem, kuri ikdienā izmanto kontaktlēcas kā redzes korekcijas līdzekli, uz atkārtotu redzes pārbaudi nepieciešams doties biežāk jeb vienu reizi pusgadā. Tās laikā optometrists veic pārbaudi par lēcu saderību ar acīm, lai noskaidrotu vai izmantotās kontaktlēcas joprojām ir visatbilstošākās no materiāla, dizaina un lietošanas biežuma viedokļa.

Kāpēc regulāri jāveic atkārtota redzes pārbaude?

Regulāras redzes pārbaudes nodrošina iespēju savlaicīgi sekot līdzi redzes izmaiņām un palīdz rast risinājumu, ja pastāv risks saskarties ar kādām no acu slimībām. Bieži vien ļoti svarīgi veikt atkārtotu un laicīgu redzes pārbaudi ir – bērniem uzsākot skolas gaitas, kā arī pieaugušajiem, kas ir sasnieguši 40 gadu vecumu. Jo tieši ap 40 gadu vecumu bieži nākas saskarties ar presbiopijas izraisītām redzes problēmām, kad sāk parādīties nepieciešamība pēc brillēm tuvumā, un brillēm ar dažādiem stiprumiem tālumā un tuvumā. Šādos gadījumos uztraukumam nav pamata, jo mūsdienu tehnoloģiju attīstība sniedz iespēju pielāgoties individuāliem risinājumiem, sniedzot iespēju gan atrast piemērotas brilles, gan kontaktlēcas. Savukārt, izvēloties progresīvās brilles, kurās tiek iestrādātas īpašas lēcas, kas nodrošinās skaidru redzi gan tālumā, gan tuvumā, jāņem vērā tas, ka pie brillēm būs jāpierod. Taču, ja ar brillēm diskomforts tiek novērots ilgstoši, atkārtotas vizītes laikā redzes speciālists palīdzēs brilles pielāgot un atrisināt problēmu.

Sasniedzot senioru vecumu jeb 62 gadu vecumu, nereti tieši brilles darbam tuvumā ir ērtākais un labākais risinājums redzes defektu novēršanai. Šajā laikā senioriem īpaši vajadzētu pievērst uzmanību redzes veselībai kopumā, it īpaši gadījumos, kad brilles tiek lietotas kūtri un neregulāri, un acis tiek vairāk noslogotas. Ja senioram ir atklātas tādas slimības kā cukura diabēts, sidrs un asinsvadu slimības, vairogdziedzeru slimības, kuru dēļ ir nepieciešams lietot medikamentus, atkārtota redzes pārbaude vismaz reizi gadā ir obligāta. Tāpat arī cilvēkiem, kam ir bijušas acu operācijas, pavisam noteikti nevajadzētu aizmirst par regulārām vizītēm pie redzes speciālista. Savukārt, senioru radiniekiem būtu jāpievērš uzmanība tam, cik bieži radinieki izvēlās lietot lupu. Ja tiek novērots, ka tā tiek izmantota briļļu vietā, piemēram, lasīšanai, būtu nepieciešams nodrošināt to, lai seniors apmeklētu redzes speciālistu un atrastu piemērotāku risinājumu, kas atvieglotu un uzlabotu lasīšanu. 

Kad obligāti jāveic atkārtota redzes pārbaude?

Ņemot vērā to, ka briļļu receptes, kuras izraksta redzes speciālists ir derīgas tikai trīs mēnešus, atkārtota redzes pārbaude būs īpaši svarīga situācijas, ja nākas pazaudēt vai saplēst brilles. Gadījumos, kad rodas nepieciešamība iegādāties jaunas brilles, jāņem vērā, ka to izgatavošanai nepieciešama recepte, kas nav vecāka par 3 mēnešiem. Redzes izmaiņas var rasties pat tad, ja mēs paši tās paši nepamanām, tāpēc, apsverot jaunu briļļu iegādi, noteikti vajadzētu rēķināties ar atkārtotu redzes pārbaudi pie optometrista. 

Atkārtota redzes pārbaude aizņem aptuveni 30 minūtes. Tās laikā optometrists pārbauda to, vai ir notikušas kādas redzes izmaiņas, kā arī palīdzēs rast risinājumu, ja pacientam būs kādas sūdzības, kas novērotas saistībā ar redzi un tās labsajūtu. 

Jāņem vērā, lai gan ieteicams veikt redzes pārbaudi reizi viena vai divu gadu laikā, redzot acu apsārtumu, izjūtot acu graušanu, sūrstēšanu, spiedienu uz acīm vai pastiprinātu acu nogurumu, it īpaši pēc briļļu vai kontaktlēcu lietošanas, pēc iespējas ātrāk nepieciešams doties uz atkārtotu redzes pārbaudi, lai maksimāli ātri spētu risināt radušos problēmu un dzīvotu ar skaidru skatu, neizjūtot diskomfortu.