Oftalmologs – acu ārsts padziļinātai redzes pārbaudei

Oftalmologs ir acu ārsts, kas fokusējas uz padziļinātu acu veselības pārbaudi, acu slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu. Dodoties pie oftalmologa, tiek veikti redzes veselības izmeklējumi – pārbaudīts redzes asums, spiediens, veic acs tīklenes izmeklējumus, kā arī acu slimību diagnostiku. Gadījumos, kad tiek atklātas redzes slimības, ja nepieciešams, tieši acu ārsts veic ķirurģisku iejaukšanos, piemēram, kataraktas ķirurģiju, glaukomas operācijas, refrakcijas ārstēšanu u.c. 

Ja runājam par pirmsskolas vecuma bērnu acu pārbaudēm, tad tās ir jāveic tieši pie oftalmologa. Acu ārsta apmeklējums bērniem ir nepieciešams viena, trīs un sešu gadu vecumā, kad iespējams diagnosticēt pirmās izmaiņas bērna acs struktūrā un, ja nepieciešams, savlaicīgi rast risinājumu problēmām. Tāpat oftalmologa apmeklējums ir obligāts, ja ģimenē ir novērotas dažādas acu saslimšanas vai optometrists ir konstatējis kādu acu saslimšanu.

Ja cilvēkam ir konstatēts diabēts vai sirds un asinsvadu slimības, noteikti būtu jāapmeklē acu ārsts, jo šīs slimības var ietekmēt arī redzes veselību. Tāpat vizīti pie acu ārsta nevajadzētu atlikt akūtos gadījumos, ja nākas saskarties ar pēkšņu redzes zudumu vai strauju redzes pasliktināšanos, vai arī citām redzes izmaiņām (plankumiem, gaismas līnijām, apsārtumu, pietūkumu). 

Gadījumos, kad cilvēks jau lieto redzes korekcijas līdzekļus, tad dodoties uz redzes pārbaudi pie oftalmologa, līdzi jāņem brilles vai kontaktlēcas, kas tiek lietotas ikdienā, tāpat arī kontaktlēcu kopšanas šķīdumu, kā arī iepriekšējo izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir. Jāņem vērā, ka vizītes laikā var tikt lietoti acu pilieni, kas pēc ārsta apmeklējuma var radīt redzes asuma izmaiņas vairāku stundu garumā, ko īpaši svarīgi zināt autovadītājiem.

Ikdienā acu ārsts jeb oftalmologs vairāk fokusējas uz padziļinātu redzes pārbaudi, tāpēc gadījumos, kad iepriekš būtiskas redzes izmaiņas nav novērotas, profilaktisku redzes pārbaudi ieteicams veikt pie optometrista, kas nepieciešamības gadījumā sagatavos nosūtījumu plašākai redzes pārbaudei pie oftalmologa.