Optometrists – primārais redzes aprūpes speciālists

Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kurš veic profesionālu redzes pārbaudi, lai novērtētu redzes kvalitāti – redzes funkcijas, acs struktūru, diagnosticē acu saslimšanas, kā arī nozīmē redzes korekcijas līdzekļus, ja tādi nepieciešami. 

Redzes pārbaudes laikā, lai konstatētu redzes veselības stāvokli, optometrists ar dažādu tehnoloģiju palīdzību veic redzes izmeklējumus, kuru laikā nosaka kāds ir redzes asums, acu spiediens, starpzīlīšu attālums, krāsu redze, utt. Tāpat vizītes laikā tiek pārbaudīta acu sadarbības un akomodācijas spējas, kā arī veikta acs iekšējās struktūras pārbaude, lai konstatētu cilvēkam jau nav nopietnākas acu saslimšanas pazīmes, piemēram, glaukomas, kataraktas vai makulas deģenerācijas. Ja redzes pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka nepieciešams lietot redzes korekcijas līdzekļus, optometrists palīdzēs atrast labāko risinājumu – izrakstot brilles, kontaktlēcas vai citus optiskos līdzekļus. 

Gadījumos, kad tiek izrakstīta kontaktlēcu recepte, pirmās vizītes laikā optometrists piemeklē atbilstošākās kontaktlēcas un sniedz konsultāciju par to pareizu lietošanu – kā kontaktlēcas ielikt un izņemt – kā arī pastāsta par to, kā ievērot higiēnas prasības, lai kontaktlēcu lietošana būtu patīkama un droša.

Pēc redzes pārbaudes veikšanas, optometrists var nozīmēt acu vingrinājumus, acu pilienus un sniedz atbildes uz visiem cilvēku interesējošiem jautājumiem, kā arī informē par to, kad būtu nepieciešams veikt atkārtotu redzes pārbaudi. Savukārt, ja izmeklējumu laikā optometrists konstatē acu saslimšanas, speciālists aicinās doties uz vizīti pie oftalmologa, lai veiktu padziļinātus redzes izmeklējumus. 

Atgādinājums! Rūpējoties par redzes veselību, profilaktisku redzes pārbaudi nepieciešams veikt reizi gadā. To iespējams veikt pie primārā redzes speciālista jeb optometrista.