Biežāk uzdotie jautājumi

Redzes pārbaudes izmaksas varat apskatīt cenrādī.

Ja izjūtat diskomfortu, graušanas sajūtu acīs, miglošanos, grūtības mainīt fokusu no tāluma uz tuvumu vai vienkārši šķiet, ka vairs neredzat tik labi kā iepriekš, jādodas uz pilnu redzes pārbaudi pie redzes speciālista.

Ja strādājot ar datoru, izjūtat acu nogurumu, pirmkārt, iesakām veikt pilnu redzes pārbaudi pie optometrista. Iemesli nogurumam var būt dažādi, optometrists tos izvērtēs un sniegs skaidrojumu, kā arī piedāvās risinājumu. Iespējams, tās būs brilles darbam ar datoru, īpaši acu vingrinājumi vai pareizi ergonomikas ieteikumi darbā ar datoru.

Mūsdienās datora brilles visbiežāk saprot kā brilles ar speciālu zilās gaismas filtru. Tas uzlabo kontrastu un atstaro vai absorbē (atkarībā no briļļu lēcu īpašībām) daļu zilās gaismas. Mūsdienu ekrāni zilo gaismu izstaro lielā daudzumā, tāpēc ekrānu lietotājs var izjust diskomfortu ilgstoši skatoties ekrānā. Kā arī vairāki pētījumi pārmērīgu zilās gaismas daudzumu saista arī ar traucētu miega režīmu vai pat acs audu bojājumiem.

Tas atkarīgs no katra individuāli, taču visbiežāk kontaktlēcas iemācās ielikt un izņemt 30 min laikā. Optometrists sniegs padomus, kā pareizi ielikt un izņemt kontaktlēcas. Vajadzības gadījumā ieliks un izņems Jūsu vietā

Atkārtota kontaktlēcu vizīte nepieciešama, lai novērtētu, kā izvēlētās kontaktlēcas sader ar Jūsu aci pēc mēneša lietošanas. Ņemot vērā Jūsu pieredzi un sajūtas ar šīm kontaktlēcām, tiks izlemts, vai konkrētās lēcas ir Jums atbilstošas vai tomēr nepieciešama citu kontaktlēcu piemeklēšana (materiāla, dizaina vai režīma maiņa).

Pirmreizējā kontaktlēcu vizītē optometrists veiks pilnu redzes pārbaudi, kopīgi ar Jums izvēlēsies kontaktlēcu lietošanas režīmu un veidu (vienas dienas vai mēneša kontaktlēcas), piemeklēs Jums atbilstošās kontaktlēcas un iemācīs tās lietot – ielikt, izņemt un kopt.

Mūsdienās vairs nav tik strikta vecuma ierobežojuma. Būtisks ir arī acu veselības jautājums. Vecuma ierobežojuma kontaktlēcu valkāšanai principā nav. Cilvēkam (bērnam vai pieaugušajam) ir jabūt gatavam un motivētam lietot kontaktlēcas. Apzināties atbildību par savu acu veselību (bērnu vecumā šo valkāšanas nozīmi skaidro vecāki), būt patstāvīgiem ievērojot higiēnu, kopšanu un valkāšanas režīmu. Dažādos gadījumos kontaktlēcu valkāšana var būt ļoti svarīga, gan no sociālā aspekta (aizvieto brilles, sports, izklaide) gan veselības (anizometropija- liela atsķirība starp abu acu stiprumiem).

Diemžēl nē! Kontaktlēcu recepte atširas no brillēm, jo kontaktlēcas tiek novietotas tieši uz acīm, bet brilles acu priekšā. Pat tad, ja šķiet, ka receptes ir vienādas, tomēr vismazāka atšķirība ir ļoti svarīga, lai izgatavotu brilles precīzi. Pārbaudot redzi, nepieciešamības gadījumā, Jums tiks izrakstīta gan kontaktlēcu gan briļļu recepte.

Nē, briļļu nēsāšana nepasliktās redzi. Redze var mainīties vai pasliktināties neatkarīgi no briļļu nēsāšanas. Tāpēc iesakām veikt regulāras redzes pārbaudes pie redzes spciālista.

Nē, brilles nebojā redzi. Tās nodrošina acīm pareizu darbību un kopredzi, tādējādi noņemot lieko saspringumu no acīm. Pareizu briļļu lietošana var samazināt tādas sūdzības kā galvassāpes, acu sāpes, mieglošanos, graušanas sajūtu acīs, gaismas bailes, dubultošanos,  piespiedu galvas stāvokli, lai nodrošinātu labāku redzi un vēl citas.

Astigatisms jeb cilindriskā briļļu korekcija ir viens no ierastajiem briļļu korekcijas veidiem, lai nodrošinātu skaidru redzi tālumā un tuvumā. To izmanto, ja acs radzenes forma ir neregulāra un nepieciešams nevis tikai viens optiskais stiprums, bet gan divi. Tāpēc receptē ir norādīti divi stiprumi (sfēra un cilindrs), kā ar ass, kurā virzienā cilindrs nepieciešams. Mūsdienās astigmatisma briļļu korekcija ir ļoti izplatīta un nodrošina maksimāli skaidru un relaksētu redzi.

Ja salīdzināt savā receptē norādīto starpzīlīšu attālumu gadu gaitā (bērna, pusaudža un pieauguša), tad tas, līdzīgi kā kājas izmērs, pieaug. Taču, ja pieaugušā vecumā pamanāt receptē dažādus starpzīlīšu attālumus, tam par iemeslu var būt atšķirīgas mērījuma metodes. Pieļaujamā mērījuma kļūda ir 1-2mm. Savukārt, ja Jums izrakstītas gan tāluma, gan tuvuma receptes un tur norādīti atšķirīgi starpzīlīšu attālumi, tas ir pareizi. Skatoties tuvumā un lasot, acu muskuļi pavirzas uz deguna pusi (konverģē), tāpēc tuvumā starpzīlīšu attālums ir ~ 2-4 mm mazāks nekā tālumā skatoties.

Pirmkārt, tas ir viens no galvenajiem precīzu briļļu kritērijiem. Otrkārt, nēsājot brilles ar Jums neatbilstošu PD, ar laiku novērosiet diskomfortu vai spriedzi acīs. Īpaši ir svarīgi, ja Jums ir augstas pakāpes korekcija un asimetrija starp abām acu zīlītēm ( no vienas acs līdz degunam un no otras līdz degunam).

PD ir attālums starp Jūsu acu zīlīšu centriem. Precīzai optisko briļļu izgatavošanai tas ir viens no svarīgakajiem  mērījumiem. Briļļu lēcu optiskaijiem centriem ir jāsakrīt ar zīlīšu centriem. Tas ir svarīgi, ja Jums ir augstas pakāpes korekcija vai progresivā briļļu recepte. Progresīvo briļļu  izgatavošanā ir svarīgi PD attālumi katrai acij, šinī gadījumā  neder vidējais mērijums. Pieaugušajiem starpzīlīšu attālums ir no 54-74mm un bērniem no 43-58mm.

OD=Oculus Dexter(latīn), labā acs

OS=Oculus Sinister(latīn) kreisā acs

SPH= SFĒRA, koriģē tuvredzību (miopija) vai tālredzību (hipermetropija)

CYL= CILINDRS, vienmēr kombinācijā ar ASI, korriģē astigmatismu

PD= STARPZĪLIŠU ATTĀLUMS, attālums starp zīlīšu centriem

AX= ASS, kādos grādos tiek novietots cilindra lielums, astigmatisma koriģēšanai.

Redzes pārbaudes gaita atkarīga no konkrētā pacienta vajadzībām, sūdzībām un vecuma. Visbiežāk optometrists novērtēs objektīvās un subjektīvās redzes funkcijas tālumā un tuvumā, novērtēs vispārējo acu veselības stāvokli, kā arī izmērīs acu iekšējo spiedienu un sniegs rekomendācijas par redzi. Nepieciešamības gadījumā piedāvās briļļu vai kontaktlēcu redzes korekciju.

Redze jāpārbauda, lai novērtētu redzes kvalitāti, funkcijas un vispārēju acs veselību. Optometrists palīdzēs novērst sūdzības par miglošanos, neskaidru redzi, astenopiskām sūdzībām un atbildēs uz pacienta jautājumiem par redzi.

Briļļu lietotajiem redzi ieteicams pārbaudīt vienu reizi 1 – 2 gadu laikā. Kontaktlēcu lietotājiem redzes pārbaudes jāveic reizi pusgadā.

Standarta redzes pārbaude neaizņems ilgāk par 30min. Taču, ja nepieciešama padziļināta redzes pārbaude ar kontaktlēcu konsultāciju, tad jārēķinās ar 60 – 90min, atkarībā no kontaktlēcu lietotāja pieredzes. Pie padziļinātām redzes pārbaudēm var pieskaitīt arī bērnu redzes pārbaudes, oftalmologa konsultācijas, redzes treniņus un cita veida specializētās redzes pārbaudes.

Šobrīd liela daļa acu ārstu fokusējas uz padziļinātu acu veselības pārbaudi un dažādu apsvērumu dēļ iesaka pēc briļļu receptes vērsties pie primārā redzes aprūpes speciālista – optometrista.

Eiropas savienībā noteitais briļļu receptes derīguma termiņš ir līdz vienam gadam. Latvijā noteiktais briļļu receptes derīguma termiņš ir 3 mēneši (MK noteikumi Nr.175). Receptes atbilstību Jūsu esošajam redzes stavoklim var ietekmēt gan redzes slodze, gan vecums, gan vispārējais veselības stāvoklis.