Bieži uzdotie jautājumi

Cik maksā redzes pārbaude?

Visā mūsu veikalu tīklā ir noteiktas vienādas redzes pārbaudes cenas pieaugušajiem un bērniem, kā arī papildu izmeklējumiem. Redzes pārbaudes cenas var apskatīt cenrādī.

 

Kāpēc ir jāpārbauda redze?

Redze ir jāpārbauda, lai novērtētu redzes kvalitāti, funkcijas un vispārējo acu veselību. Redzes pārbaudē iegūtā informācija var palīdzēt būtiski uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, kā arī aizkavēt un dažkārt par novērst turpmāku redzes pasliktināšanos.

 

Cik bieži ir jāpārbauda redze?

Ikvienam ir ieteicams pārbaudīt redzi reizi gadā vai vismaz reizi divos gados. Īpaši svarīgi tas ir briļļu lietotājiem, lai regulāri kontrolētu redzes pārmaiņas un, ja nepieciešams, laikus veiktu atbilstošas korekcijas. Kontaktlēcu lietotājiem ir ieteicams pārbaudīt redzi reizi pusgadā vai vismaz reizi gadā.

 

Cik ilga ir redzes pārbaude?

Standarta redzes pārbaude ilgst aptuveni 30 minūtes. Ja ir nepieciešams veikt padziļinātas pārbaudes, redzes pārbaude var ilgt 60 līdz 90 minūtes. Pie padziļinātām redzes pārbaudēm var pieskaitīt bērnu redzes pārbaudes, oftalmologa konsultācijas, redzes treniņus un citu veidu specializētās redzes pārbaudes.

 

Ko dara redzes pārbaudē?

Redzes pārbaude un tās gaita ir atkarīga no konkrētā pacienta vajadzībām, sūdzībām un vecuma. Visbiežāk optometrists vai oftalmologs jeb acu ārsts novērtēs objektīvās un subjektīvās redzes funkcijas tālumā un tuvumā, kā arī vispārējo acu veselības stāvokli. Saskaņā ar redzes pārbaudes rezultātiem tiek sniegti ieteikumi par redzes asuma uzlabošanas iespējām un metodēm. Ja pacientam ir nepieciešama redzes korekcija — brilles vai kontaktlēcas —, redzes pārbaudes speciālists konsultēs par piemērotākajiem risinājumiem un izrakstīs briļļu vai kontaktlēcu recepti. Optometrists vai oftalmologs var arī noteikt pacientam papildu redzes pārbaudes.

Kā es varu zināt, ka man ir nepieciešamas brilles?

Ja izjūtat diskomfortu, graušanas sajūtu acīs, miglošanos, grūtības mainīt fokusu no tāluma uz tuvumu vai Jums šķiet, ka vairs neredzat tik labi kā iepriekš, rezervējiet laiku redzes pārbaudei pie redzes speciālista — optometrista vai oftalmologa.

 

Vai man ir vajadzīgas brilles, ja man nogurst acis pie datora?

Ja, strādājot ar datoru, izjūtat acu nogurumu, iesakām veikt pilnu redzes pārbaudi pie optometrista vai oftalmologa. Noguruma iemesli var būt dažādi, redzes speciālists tos izvērtēs un sniegs skaidrojumu, kā arī piedāvās iespējamos risinājumus. Varbūt tās būs brilles darbam ar datoru, īpaši acu vingrinājumi vai pareizas ergonomikas ieteikumi darbā ar datoru u. c.

Kas ir optometrists?

Optometrists ir primārās aprūpes speciālists, kas nodarbojas ar profesionālu acu un redzes sistēmas pārbaudi un aprūpi, acu slimību diagnostiku, kā arī redzes sistēmas rehabilitāciju. Optometrists ir kvalificēts veikt redzes pārbaudes gan pieaugušajiem, gan bērniem (no 6 gadu vecuma), lai izrakstītu briļļu un/vai kontaktlēcu receptes u. c. Ja nepieciešams, optometrists ieteiks pacientam doties pie oftalmologa jeb acu ārsta.

 

Kas ir oftalmologs?

Oftalmologs jeb acu ārsts ir acu slimību ārsts, kura galvenais uzdevums ir acu slimību diagnostika, ārstēšana un citas manipulācijas, piemēram, ķirurģiskas metodes, lai ārstētu pacienta redzi un uzlabotu viņa dzīves kvalitāti. Oftalmologs veic arī redzes pārbaudi gan pieaugušajiem, gan bērniem. Bērniem līdz 6 gadu vecumam redzes pārbaude ir jāveic pie oftalmologa.

 

Kāda ir atšķirība starp optometristu un oftalmologu?

Optometrists ir primārās aprūpes speciālists, kura galvenais uzdevums ir pacienta redzes pārbaude un korekcija. Optometrists veic kvalitatīvu redzes pārbaudi, izraksta redzes korekcijas līdzekļus — brilles vai kontaktlēcas —, kā arī konsultē par acu higiēnu un citiem jautājumiem, kas ir saistīti ar acu veselību un redzi.

Oftalmologs jeb acu ārsts veic padziļinātu redzes un acu veselības pārbaudi, dažādu oftalmoloģisku slimību, piemēram, kataraktas, glaukomas vai makulas deģenerācijas, diagnostiku un ārstēšanu. Oftalmologs veic redzes pārbaudi bērniem līdz 6 gadu vecumam. Regulārs oftalmologa apmeklējums (reizi gadā) ir būtisks arī pacientiem ar citām slimībām, piemēram, cukura diabētu, sirds vai asinsvadu slimībām u. c.

Vai brilles bojā redzi, un vai to nēsāšana pasliktina redzi?

Nē, briļļu nēsāšana Jūsu redzi nepasliktinās. Redze var mainīties vai pasliktināties neatkarīgi no tā, vai nēsājat brilles vai ne. Briļļu nēsāšana noteikti uzlabos Jūsu dzīves kvalitāti. Brilles ar atbilstošu korekciju nodrošinās pareizu acu darbību un kopredzi, tādējādi noņemot lieko saspringumu no acīm. Pareizu briļļu lietošana var samazināt dažādas sūdzības, piemēram, galvassāpes, acu sāpes, miglošanos, graušanas sajūtu acīs, gaismas bailes, dubultošanos, piespiedu galvas stāvokli, lai nodrošinātu labāku redzi u. c.

 

Kas ir datora brilles?

Mūsdienās ar datora brillēm visbiežāk saprot brilles ar speciālu zilās gaismas filtru. Tas uzlabo kontrastu un atstaro vai absorbē (atkarībā no briļļu lēcu īpašībām) daļu zilās gaismas. Mūsdienu ekrāni izstaro daudz zilās gaismas, tāpēc ekrānu lietotājs var izjust diskomfortu, ilgi skatoties ekrānā. Vairākos pētījumos pārmērīgs zilās gaismas daudzums ir atzīts arī par traucēta miega režīma vai pat acu audu bojājumu cēloni.

 

Cik ilgi ir derīga briļļu recepte?

Eiropas Savienībā noteiktais briļļu receptes derīguma termiņš ir līdz vienam gadam. Latvijā noteiktais briļļu receptes derīguma termiņš ir 3 mēneši (MK noteikumi Nr. 175). Receptes atbilstību Jūsu pašreizējam redzes stāvoklim var ietekmēt gan redzes slodze, gan vecums, gan vispārējais veselības stāvoklis.

Kad labāk lietot kontaktlēcas?

Kontaktlēcas redzes korekcijai var izvēlēties estētisku vai dzīvesveida apsvērumu dēļ. Piemēram, persona uzskata, ka briļļu nēsāšana nav komfortabla, vai nodarbojas ar sportu. Var būt citi apsvērumi, piemēram, liela atšķirība starp redzes korekcijas stiprumu katrā acī. Par kontaktlēcu lietošanas piemērotību, iespējām un citiem praktiskiem vai ar veselību saistītiem apsvērumiem vislabāk ir konsultēties ar optometristu vai oftalmologu. Pieteikties konsultācijai.

 

Kā norit pirmreizējā konsultācija par kontaktlēcām?

Pirmreizējā kontaktlēcu izrakstīšanas vizītē optometrists vai oftalmologs veiks pilnu redzes pārbaudi, kopīgi ar Jums izvēlēsies kontaktlēcu lietošanas režīmu un veidu (vienas dienas vai mēneša kontaktlēcas), piemeklēs Jums atbilstošās kontaktlēcas un iemācīs tās lietot: ielikt, izņemt un kopt.

 

Kā norit atkārtota konsultācija par kontaktlēcām?

Atkārtota vizīte ir nepieciešama, lai novērtētu, kā izvēlētās kontaktlēcas sader ar Jūsu acīm pēc mēneša lietošanas. Ņemot vērā Jūsu pieredzi un sajūtas ar šīm kontaktlēcām, tiks izlemts, vai konkrētās kontaktlēcas ir Jums atbilstošas vai tomēr nepieciešama citu kontaktlēcu piemeklēšana (materiāla, modeļa vai režīma maiņa).

 

Cik ilgi ir jāmācās lietot kontaktlēcas?

Tas ir atkarīgs no katra individuāli, taču visbiežāk kontaktlēcas iemācās ielikt un izņemt 30 minūšu laikā. Tas notiek konsultācijā ar speciālistu, kurā viņš sniedz skaidrojumu, kā arī asistē kontaktlēcu ielikšanā un izņemšanā. Optometrists vai oftalmologs sniegs padomus, kā pareizi ielikt un izņemt kontaktlēcas. Ja nepieciešams, ieliks un izņems tās Jūsu vietā.

 

No kāda vecuma var sākt lietot kontaktlēcas?

Kontaktlēcu augstās kvalitātes dēļ mūsdienās vairs nav tik strikta vecuma ierobežojuma. Bērnam vai pieaugušajam ir jābūt gatavam un motivētam lietot kontaktlēcas, apzinoties atbildību par savu acu veselību, ievērojot higiēnu, kopšanu un valkāšanas režīmu. Dažādos gadījumos kontaktlēcu valkāšana var būt ļoti svarīga gan no sociālā (aizvieto brilles, sports, izklaide), gan no veselības (anizometropija — liela atšķirība starp abu acu stiprumiem) aspekta.

 

Vai kontaktlēcu recepte ir piemērota optisko briļļu iegādei?

Diemžēl nav! Kontaktlēcu recepte atšķiras no briļļu receptes, jo kontaktlēcas tiek novietotas tieši uz acīm, bet brilles — acu priekšā. Pat tad, ja šķiet, ka receptes ir vienādas, tomēr vismazākā atšķirība ir būtiska. Ja nepieciešams, pārbaudot redzi, Jums tiks izrakstīta gan kontaktlēcu, gan briļļu recepte.

Kas ir cilindrs? Kas ir astigmatisms?

Astigmatisms jeb cilindriskā briļļu korekcija ir viens no ierastajiem briļļu korekcijas veidiem, lai nodrošinātu skaidru redzi tālumā un tuvumā. To izmanto, ja acs radzenes forma ir neregulāra un nepieciešams nevis tikai viens optiskais stiprums, bet gan divi. Tāpēc receptē ir norādīti divi stiprumi (sfēra un cilindrs), kā ar ass, kurā virzienā cilindrs nepieciešams. Mūsdienās astigmatisma briļļu korekcija ir ļoti izplatīta un nodrošina maksimāli skaidru un relaksētu redzi.

 

Kāpēc atšķiras starpzīlīšu attālums receptēs?

Ja salīdzināt receptē norādīto starpzīlīšu attālumu gadu gaitā (bērna, pusaudža un pieaugušā), tad tas, līdzīgi kā apavu izmērs, pieaug. Taču, ja pieaugušā vecumā pamanāt receptē dažādus starpzīlīšu attālumus, tam par iemeslu var būt atšķirīgas mērījuma metodes. Pieļaujamā mērījuma kļūda ir 1–2 mm. Savukārt, ja Jums ir izrakstītas gan tāluma, gan tuvuma briļļu receptes un tur norādīti atšķirīgi starpzīlīšu attālumi, tas ir pareizi. Skatoties tuvumā un lasot, acu muskuļi pavirzās uz deguna pusi (konverģē), tāpēc tuvumā starpzīlīšu attālums ir ∼2–4 mm mazāks nekā tālumā skatoties.

 

Kāpēc ir svarīgi zināt savu starpzīlīšu attālumu?

Pirmkārt, tas ir viens no galvenajiem precīzu briļļu kritērijiem. Otrkārt, nēsājot brilles ar Jums neatbilstošu PD (PD ir starptautisks apzīmējums un saīsinājums no angļu termina „pupillary distance”, kas ir starpzīlīšu attālums), ar laiku novērosiet diskomfortu vai spriedzi acīs. Tas ir īpaši svarīgi, ja Jums ir augstas pakāpes korekcija un asimetrija starp abām acu zīlītēm (no vienas acs līdz degunam un no otras acs līdz degunam).

 

Kas ir starpzīlīšu attālums?

PD ir attālums starp Jūsu acu zīlīšu centriem. Precīzai optisko briļļu izgatavošanai tas ir viens no svarīgākajiem mērījumiem. Briļļu lēcu optiskajiem centriem ir jāsakrīt ar zīlīšu centriem. Tas ir svarīgi, ja Jums ir augstas pakāpes korekcija vai progresīvo briļļu recepte. Progresīvo briļļu izgatavošanā ir svarīgi PD attālumi katrai acij, šinī gadījumā neder vidējais mērījums. Pieaugušajiem starpzīlīšu attālums ir no 54 līdz 74 mm, un bērniem — no 43 līdz 58 mm.

 

Ko nozīmē šie termini un parametri manā briļļu receptē?

OD = oculus dexter (latīniski) — labā acs

OS = oculus sinister (latīniski) — kreisā acs

SPH = sfēra, koriģē tuvredzību (miopiju) vai tālredzību (hipermetropiju)

CYL = cilindrs, vienmēr kombinācijā ar asi koriģē astigmatismu

PD = starpzīlīšu attālums — attālums starp zīlīšu centriem

AX = ass, kādā slīpumā tiek novietots cilindra lielums astigmatisma koriģēšanai