Kas jāzina dodoties uz redzes pārbaudi?

Pirmais apmeklējums pie redzes speciālista var būt satraucošs, ja valda neziņa par to, kā noritēs procedūra. Pirmās vizītes pie acu ārsta notiek vēl bērna vecumā – viena, trīs un sešu gadu vecumā. Vēlāk, neatkarīgi no vecuma, profilaktisku redzes pārbaudi ieteicams veikt reizi 1- 2 gadu laikā un to var izdarīt pie optometrista, kurš profesionāli noteiks acu veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā ieteiks kādu no redzes korekcijas līdzekļiem. 

Redzes pārbaude

Redzes pārbaude nav sāpīgs process no kura būtu jābaidās. Turklāt pēc tās ikviens var droši turpināt savas dienas gaitas. Izņēmuma gadījumi var būt tad, ja notiek padziļināta redzes pārbaude pie oftalmologa, kuras laikā acu ārsts var izmantot acu pilienus, kas var ietekmēt redzes asumu vairāku stundu garumā. 

Redzes pārbaudes vizītes ilgums

Dodoties uz redzes pārbaudi pie optometrista jārēķinās, ka pirmreizējā redzes pārbaude un atkārtota redzes pārbaude ilgst aptuveni 30 minūtes. Savukārt pirmā vizīte, kuras laikā tiek piemērītas kontaktlēcas, var būt pat pusotru stundu gara. Tās laikā tiek veikta pilna redzes pārbaude, piemeklētas atbilstošas kontaktlēcas, kā arī optometrists apmāca un informē klientu par to pareizu lietošanu un kopšanu. Ikvienā redzes pārbaudē speciālisti veic dažādus mērījumus, lai izvērtētu acu veselību un spētu piemeklēt atbilstošu redzes korekcijas līdzekli, ja tas nepieciešams. 

Ko ņemt vērā dodoties uz redzes pārbaudi:

  • Redzes pārbaudi ieteicams plānot sev brīvā dienā. Labākus un precīzākus mērījumus būs iespējams noteikt, ja acis pirms tam būs atpūtinātas. Tas nozīmē, ka pirmreizējo redzes pārbaudi ieteicams plānot sev brīvākā dienā vai no rīta, jo acis pēc intensīvas darba dienas, kas pavadīta pie viedierīcēm vai veicot darbu tuvumā, būs saspringušas. 
  • Dodoties uz atkārtotu vizīti jāņem līdzi iepriekš izrakstītās briļļu/kontaktlēcu receptes. Iepriekš izrakstītās redzes korekcijas līdzekļu receptes palīdzēs optometristam novērtēt vai un cik strauji mainās redze. Ja ikdienā tiek lietotas kontaktlēcas, vizītes laikā redzes speciālistu vajadzētu informēt arī par to, kādas kontaktlēcas un lēcu šķīdums tiek izmantots. Tas palīdzēs izvēlēties vispiemērotākās kontaktlēcas ikdienai.
  • Dienu pirms redzes pārbaudes nelieto kontaktlēcas. Ja ikdienā tiek lietotas kontaktlēcas, bet plānota redzes pārbaude, dienu pirms vīzītes nepieciešams atpūtināt acis un neizmantot kontaktlēcas. Tas ļaus kvalitatīvāk novērtēt esošo redzes stāvokli un izvēlēties turpmāko redzes korekcijas līdzekli. 
  • Pirms došanās uz kontaktlēcu vizīti, ieteicams neizmantot kosmētiku. Dodoties uz pirmreizēju kontaktlēcu vizīti, tās laikā būs nepieciešams izmēģināt kontaktlēcu ielikšanu un izņemšanu. Tāpēc pirms vizītes nevajadzētu lietot kosmētiku, lai lēcu pielaikošana būtu ērta un patīkama.
  • Vizītes laikā informē optometristu par saslimšanām un lietotajiem medikamentiem. Redzes veselību ietekmē kopējais veselības stāvoklis, tāpēc vizītes laikā optometristu vajadzētu informēt par esošajām saslimšanām, ja tādas ir, un medikamentiem, kuri šobrīd tiek lietoti. 
  • Ieteicams redzes pārbaudes veikt pie viena speciālista. Regulāri sekojot līdzi redzes veselībai ieteicams uzticēties vienam speciālistam. Tas sniegs iespēju pilnvērtīgāk sekot līdzi redzes izmaiņām un palīdzēs atrast labākos ieteikumus acu labsajūtas nodrošināšanai.