Kontaktlēcu konsultācija

Mūsdienu straujo tehnoloģiju attīstība šobrīd sniedz iespēju atrast ikviena vajadzībām piemērotāko redzes korekcijas līdzekli. Arvien vairāk aktīvu cilvēku ar dinamisku ikdienu izvēlas tieši kontaktlēcas.

Tās ir lielisks risinājums redzes korekcijai, kas sniedz brīvību sportojot, atpūšoties, strādājot, vienlaikus nodrošinot skaidru redzi un plašu redzes lauku. Ja esi izlēmis par labu kontaktlēcām, atceries, ka pirms to lietošanas obligāti nepieciešams doties uz kontaktlēcu konsultāciju pie redzes speciālista jeb optometrista. 

Kas ir kontaktlēcu konsultācija?

Vizītes laikā optometrists veiks pilnu redzes pārbaudi un palīdzēs izvēlēties piemērotākās kontaktlēcas. Pirmreizējā kontaktlēcu konsultācija pie optometrista ir ļoti svarīga arī tad, ja ir pieejama nesen iegūta jauna briļļu recepte, jo pēc tās iegādāties kontaktlēcas nevar. 

Galvenais iemesls, kāpēc nevar iegādāties kontaktlēcas pēc briļļu receptes ir tas, ka šajos gadījumos nepieciešamie redzes mērījumi atšķiras. Kontaktlēcas piekļaujas mūsu acs priekšējai daļai – radzenei, savukārt, briļļu lēcas no acīm atrodas nedaudz tālāk. Pirms kontaktlēcu lietošanas uzsākšanas ļoti svarīga ir acs priekšējo daļu novērtēšana, lai saprastu tieši kādas kontaktlēcas būs vispiemērotākās. Tāpēc, lai atrastu piemērotākās kontaktlēcas, pirms tam ir nepieciešams doties uz kontaktlēcu konsultāciju pie optometrista. Speciālists veiks pilnu redzes pārbaudi, kuras laikā tiks noskaidrotas pacienta dioptrijas jeb atbilstošais lēcu stiprums („+” vai „-”), kā arī palīdzēs atrast atbilstošākās lēcas tieši jūsu acīm un jūsu vajadzībām. 

Kontaktlēcu konsultācija pie optometrista

Dodoties uz pirmreizējo kontaktlēcu konsultāciju pie optometrista, vajadzētu rēķināties, ka vizītes ilgums ir aptuveni 60 – 90 minūtes. Vispirms tiks veikti nepieciešamie mērījumi, lai noteiktu lēcu stiprumu, pēc tam ar biomikroskopa palīdzību tiks novērtēts acu veselības stāvoklis, tiks pārbaudīta acu, plakstiņu, gļotādu veselība, asaru daudzums un kvalitāte.

Kad ir veikta redzes pārbaude, tiek piemeklētas atbilstošas kontaktlēcas. To izvēli ietekmē acu veselības stāvoklis, kā arī nepieciešamība tās pielāgot ikdienas aktivitātēm, arī plānotajam lietošanas biežumam. Kontaktlēcu konsultācijas laikā optometrists sniegs atbilstošāko risinājumu un ieteiks, kādos gadījumos labāk izvēlēties vienreizlietojamās kontaktlēcas vai divu nedēļu/mēneša lēcas. Līdz ar kontaktlēcu izvēli, pirmās vizītes laikā optometrists iemācīs to, kā individuāli ielikt un izņemt kontaktlēcas, tāpat arī to, kā par tām rūpēties un kopt. 

Izvēloties vienreizlietojamās lēcas, tās pēc lietošanas nepieciešams izmest, savukārt, vairāk lietojamās – divu nedēļu vai mēneša lēcas – ir jākopj, ievērojot optometrista un ražotāja sniegtos lietošanas noteikumus. Vajadzības gadījumā optometrists var ieteikt arī atbilstošus mitrinošus acu pilienus. 

Ņemot vērā to, ka acīm pie kontaktlēcām ir jāpierod, pirmās kontaktlēcu konsultācijas noslēgumā optometrists norādīs laiku, kad būtu ieteicams tikties uz atkārtotu konsultāciju. Parasti tā tiek ieplānota aptuveni 2 līdz 4 nedēļu laikā kopš pirmās vizītes. Otrās vizītes laikā optometristam būs iespēja noteikt, vai izvēlētās lēcas ir atbilstošas un nenodara kaitējumu acu veselībai. Gadījumā, ja pirmās izvēlētās lēcas īsti neder, optometrists ieteiks citas lēcas – līdz tiek iegūts individuāli vispiemērotākais risinājums.

Lai nodrošinātu drošu un komfortablu kontaktlēcu lietošanu, kontaktlēcu konsultācijas laikā pacientam nevajadzētu baidīties uzdot jautājumus, jo tā optometrists varēs sniegt ieteikumus, lai kontaktlēcu lietošana būtu ērta un patīkama. Tāpat vizītes laikā redzes speciālists izstāstīs kādos gadījumos būtu nepieciešams atpūtināt acis no kontaktlēcām, un kā ievērot pareizu higiēnu, lai nenodarītu pāri savām acīm un neradītu nepatīkamu iespaidu par kontaktlēcu lietošanu.

Individuāli risinājumi kontaktlēcu lietotājiem

Gluži tāpat kā ar brillēm, arī kontaktlēcas iespējams pielāgot individuāliem risinājumiem. Pateicoties straujajai tehnoloģiju attīstībai, ir iespējams lietot kontaktlēcas ne tikai tālumā, bet arī tuvumā. Cilvēkiem ar presbiopiju, t.i., cilvēkiem, kuriem tālumā un tuvumā nepieciešami dažādi stiprumi, ir iespēja lietot multifokālās kontaktlēcas – šīs lēcas ļaus ērti saredzēt jebkurā attālumā. Tāpat ir iespējams izvēlēties arī pagarinātas valkāšanas kontaktlēcas, kuras droši var lietot līdz pat 24 stundām, 30 dienas un naktis pēc kārtas. Ja lietojot dienas vai mēneša kontaktlēcas, tās noteikti jāizņem dodoties gulēt, tad pagarinātās valkāšanas kontaktlēcas, kurām ir augsta gāzu caurlaidība, varēs lietot arī guļot. Taču arī pirms šādu kontaktlēcu lietošanas, nepieciešams doties uz konsultāciju pie optometrista. 

Lai gan nav noteikts konkrēts vecums no kura var sākt lietot kontaktlēcas, drošāk to ir darīt sasniedzot 12 – 14 gadu vecumu, kad bērns patstāvīgi spēj ielikt un izņemt kontaktlēcas pats, kā arī ir spējīgs pienācīgi ievērot nepieciešamos higiēnas noteikumus, kas kontaktlēcu lietošanu padara drošu. Neatkarīgi no tā, kurā vecumā tiek uzsākta kontaktlēcu lietošana, vissvarīgākais ir ievērot optometrista sniegtos norādījumus par pareizu to lietošanu. 

Aicinām vērsties pie speciālista gadījumos, kad rodas aizdomas par redzes problēmām, lietojot kontaktlēcas.