Pirmreizējā redzes pārbaude

Piesakoties uz pirmreizējo redzes pārbaudi pie optometrista, tiek veikti redzes funkcionālie izmeklējumi un pārbaudīts, vai nav konstatējamas kādas no acu saslimšanām. Dodoties uz to, jāsaprot, ka mērķis ir novērtēt redzes kvalitāti, funkcijas un vispārēju acu veselību. Parasti redzes pārbaude norit aptuveni 30 minūtes, kuru laikā tiek veikti dažādi mērījumi, kas palīdz novērtēt redzes stāvokli. Lai gan došanās pie primārā redzes speciālista jeb optometrista var radīt satraukumu, tā nav sāpīga. Pēc tam, kad ir veikta pirmreizējā redzes pārbaude, parasti nākamā vizīte tiks nozīmēta pēc gada. Pat ja netiek novērotas redzes problēmas, to apmeklēšana ir ļoti svarīga. 

Kā notiek pirmreizējā redzes pārbaude?

Pirmreizējās redzes pārbaudes laikā optometrists, lai novērtētu jūsu redzes veselības stāvokli, veic sekojošus mērījumus ar aparātiem:

  • Viena no pirmajā lietām – mērījums pie autorefraktometra jeb ar datora palīdzību tiek noteikts aptuvenais redzes stiprums, lai saprastu, cik lielas ir dioptrijas. Šī procesa laikā, ja nepieciešams, var noteikt acs parametrus kontaktlēcu piemērīšanai, kā arī konstatēt vai pastāv kataraktas risks.
  • Pēc tam seko acu spiediena mērīšana ar bezkontakta tonometru. Mērījumu veikšanas laikā ar speciālu aparātu acī tiek iepūsts gaiss, radot ļoti īslaicīgu acu sausuma sajūtu bez jebkādām paliekošām neērtībām. Acu spiediena noteikšana ir svarīga pirmreizējās redzes pārbaudes sastāvdaļa, jo spiediena izmaiņas mēs parasti neizjūtam, taču tas var būt būtisks rādītājs, kas palīdz noteikt risku saskarties ar glaukomu.
  • Tāpat vizītes laikā ar pupilometra palīdzību nosaka acu starpzīlīšu attālumu. Tas palīdz noteikt starpzīlīšu attālumu gan tālumam, gan tuvumam. Pieņemts, ka pēc starpzīlīšu attāluma briļļu izgatavošanas laikā tiek noteikts briļļu lēcas centrs, kas pēc tam briļļu lietotājiem nodrošina individuāli piemērotu un pēc iespējas kvalitatīvāku redzi. 

Kad jāveic redzes pirmreizējā pārbaude?

Nereti viens no iemesliem, kāpēc cilvēki piesakās uz pirmreizējo redzes pārbaudi, ir paša konstatētas redzes problēmas – redzes asuma samazināšanās tuvumā vai tālumā, vai miglošanās. 

Lai šo problēmu varētu risināt, veic tāluma redzes asuma mērījumu, no sākuma nosaka redzes asumu bez korekcijas, pēc tam tiek piemeklēts un noteikts briļļu lēcu nepieciešamais stiprums. Lai to izdarītu, jālūkojas uz speciālām projekcijām, optometristam konstatējot, kādi optiskie stiprumi – plusi vai mīnusi – būs nepieciešami, izgatavojot kādu no redzes korekcijas līdzekļiem. 

Parasti redzes asums tiek pārbaudīts līdz brīdim, kad sasniedz 100% jeb izcilu redzamību. Ja pirmreizējā redzes pārbaudē tiek konstatēta nepieciešamība pēc kāda korekcijas līdzekļa, tostarp brillēm, speciālists piemeklē dažādu stiprumu un veidu lēcas, līdz tiek atrastas tādas, kas nodrošina labāko iespējamo redzamību. Šī procesa laikā tiek noteikts arī astigmātisms jeb cilindra lielums un tā ass virziens, kas nodrošina precīzāku un asāku redzi. Tālumā tiek novērtēta arī abu acu sadarbība, stereoredze, vadošā acs tālumā.

Pēc tam, kad tiek novērtēts redzes asums tālumā, optometrists pārbauda spēju redzēt tuvumā. Sākotnēji tā tiek novērtēta 40 centimetru attālumā, bet pēc tam pielāgota katra individuālajām vajadzībām. Tā tiek noteikts nepieciešamais briļļu stiprums, kas atvieglos lasīšanu tuvumā, datora un viedtālruņa lietošanu. Tāpat tuvumā tiek novērtēta abu acu sadarbība un akomodācijas spējas jeb tas, cik labi acis spēs tikt galā ar darbu tuvumā un slodzi, it īpaši lietojot jaunās brilles. 

Pirmreizējās redzes pārbaudes noslēdzošajā daļā acs priekšējo daļu veselība tiek noteikta pie biomikroskopa, kurā ar apgaismojuma palīdzību novērtē dažādas acu struktūras, asaras un asaru sistēmu, gļotādas stāvokli, radzenes un acs lēcas caurspīdīgumu. Savukārt acs mugurējās daļas tīklenes apskati veic ar kādu no oftalmoskopijas metodēm. Pārbaudes laikā var tik veikta tīklenes fotogrāfēšana ar speciālu tam paredzētu aparātu. Šie izmeklējumi palīdz laicīgi atklāt ne tikai acu saslimšanas, bet dažreiz arī kādas vispārējās organisma saslimšanas, kā, piemēram, cukura diabēts, jo nosakot asinsvadu stāvokli tīklenē, var secināt par to stāvokli arī visā organismā.  


Vizītes noslēgumā optometrists sagatavo klienta vajadzībām nepieciešamo briļļu un/vai kontaktlēcu recepti, kā arī izskaidro iegūtos mērījumus un, ja nepieciešams, nozīmē acu vingrinājumus, acu komfortu uzlabojošus produktus, piemēram, acu pilienus, salvetes, maskas. Tāpat nosaka vēlamo nākamās vizītes laiku. Pirmreizējās redzes pārbaudes laikā optometrists sniegs atbildes uz pacienta interesējošajiem jautājumiem un neskaidrībām, kā arī spēs palīdzēt izvēlēties atbilstošāko briļļu rāmi individuālajām vēlmēm un vajadzībām.