Valsts apmaksāts acu ārsts bērniem

Rūpējoties par bērnu veselību un labklājību kopumā, valsts katram bērnam no piedzimšanas brīža līdz pilngadības sasniegšanai nodrošina apmaksātas profilaktiskās apskates pie ģimenes ārsta, zobu higiēnista, kā arī oftalmologa – acu ārsta.

Vizīte pie oftalmologa – cik bieži un ko ņemt vērā?

Valsts noteiktās redzes pārbaudes bērniem ir 1 gada, 3 gadu un 6 -7 gadu vecumā pirms skolas gaitu uzsākšanas. Tomēr valsts apmaksāts, bezmaksas acu ārsts bērniem pieejams līdz pat 18 gadu vecumam. Tiesa, jārēķinās ar diezgan garām rindām, jo acu ārstu, kas pieņem bērnus, diemžēl, nav ļoti daudz.

Lai izvairītos no garām rindām ir iespēja pieteikties vizītei pie redzes speciālista optikas veikalā. Piesakoties vizītei optikā pie oftalmologa vai optometrista, redzes pārbaude ir maksas pakalpojums.

Kādos gadījumos doties pie optometrista?

Ja bērns ir apmeklējis oftalmologu viena un trīs gadu vecumā, profilaktisko acu pārbaudi turpmāk var veikt arī optometrists. Lai arī tā ir maksas vizīte, tā ir iespēja uz redzes pārbaudi tikt ātrāk, negaidot garās rindās.

Gadījumā, ja bērnam konstatēti sarežģīti redzes traucējumi, jāturpina apmeklēt uzraugošais acu ārsts, savukārt, ja vērojama redzes pasliktināšanās, var doties pie optometrista, kurš veiks diagnostiku, ieteiks redzes treniņus, ja tādi nepieciešami, kā arī piemērotākos redzes korekcijas līdzekļus. Optometrists arī var uzraudzīt izmaiņas redzes dinamikā.

Vizīte pie optometrista var būt vajadzīga, ja bērns šķielē, sūdzas par redzes dubultošanos vai miglošanos, vērojami koordinācijas vai acu kustību traucējumi, kā arī citas sūdzības. Vajadzības gadījumā optometrists bērnu var nosūtīt arī pie oftalmologa, kurš, savukārt, vērtē un rūpējas par acu veselību, kā arī nozīmē ārstēšanu saslimšanu gadījumā.

Regulāras redzes pārbaudes ieteicamas arī tad, ja nekādu sūdzību nav, jo profilakse vienmēr ir vienkāršāka par ārstēšanu.

Vecākiem ir svarīgi ņemt vērā to, ka visbiežāk bērni nesūdzas par redzes traucējumiem, jo viņi domā, ka viss ir tā, kā tam jābūt un viņi redz tāpat kā visi citi. Tieši vecākiem ir jābūt vērīgiem, lai nepalaistu garām izmaiņas, turklāt ir traucējumi (piemēram, redzes pasliktināšanās vienai acij), ko var konstatēt tikai redzes pārbaudē.

Par to, ka ar bērna acīm kaut kas nav kārtībā, var liecināt arī fotogrāfijas. Ja uzņemot fotoattēlu, tiek izmantota zibspuldze, vērojams sarkans atspīdums acīs. Ja abās acīs tas nav vienādi sārts, piemēram, sarkanais atspīdums ir tikai vienā acī, bet otra ir dzeltena vai tumša, tas var norādīt uz iespējamiem redzes traucējumiem.

Izplatītākās redzes problēmas bērniem un pusaudžiem

Viena no izplatītākajām problēmām bērnu un pusaudžu vidū ir tuvredzība. Tā var sākties dažādos vecumposmos, bet kopumā – jo vēlāk tā attīstās, jo lēnāk progresē. Iemesli, kādēļ rodas tuvredzība, mēdz būt dažādi – gan pārāk ilga skatīšanās nepiemērotā attālumā, gan dzīvesveids kopumā.

Tāpat nereti ir sastopami traucējumi, kas saistīti ar akomodāciju – fokusēšanās spēju tuvumā. Šie traucējumi izpaužas kā viltus tuvredzība, jo lielas redzes sistēmas noslodzes dēļ bērns labi neredz ne tuvumā, ne tālumā. Jāpiebilst, bieži vien šie traucējumi radušies psiholoģisku iemeslu ietekmē, tādēļ paralēli jārūpējas arī par bērna vai pusaudža psiholoģisko labsajūtu.

Piesakiet vizīti pie kāda no mūsu speciālistiem

Parūpējieties par bērna acu veselību laicīgi, izvairoties no gaidīšanas garās rindās – piesakiet vizīti pie mūsu zinošajiem speciālistiem! Turklāt šobrīd OptiO salonos tiek īstenota sociālās atbildības programma ar mērķi pievērst uzmanību bērnu redzes aprūpei. Tās ietvaros tiek dāvinātas brilles 55 EUR vērtībā, kas ir lielisks atbalsts kvalitatīvai bērna redzes korekcijai. Programmas priekšrocības pieejamas bērniem līdz 18 gadu vecumam (neieskaitot).