Kā palēnināt miopijas progresēšanu?

Standarta monofokālās brilles vai kontaktlēcas redzes uzlabošanai tālumā nepalēnina bērnu miopijas progresēšanu.1 Taču pierādīts, ka specifiskas brilles, kontaktlēcas un atropīnu saturoši acu pilieni palēnina miopijas progresēšanu bērniem.2

Jūsu bērnam piemērotākais risinājums ir atkarīgs no pašlaik lietotā korekcijas līdzekļa un citiem redzi un acu veselību ietekmējošiem faktoriem, kas tiek novērtēti acu izmeklēšanas laikā. Redzes speciālists pārrunās ar jums pieejamās iespējas, lai rastu piemērotāko risinājumu. Ārstēšanas iespējas pasaulē ar pieejamību, piegādi un normatīviem jautājumiem saistītu apsvērumu dēļ ir atšķirīgas. Ir svarīgi saprast, ka neviens no kontrolēšanas veidiem nevar garantēt  apturēt miopijas progresēšanu bērniem, tie spēj to tikai palēnināt.

Brilles

Standarta monofokālās brilles miopijas progresēšanu bērniem nepalēnina, bet specifiska dizaina brilles palēnina. Miopiju kontrolējošas brilles var gan koriģēt neskaidro redzi miopijas gadījumā, gan palēnināt miopijas progresēšanu. To lietošana ir droša un pierašana parasti ir viegla. Vienīgais trūkums ir saistīts ar ierobežojumiem, ko šīs brilles rada tiem, kas sporto un piekopj aktīvu dzīvesveidu.

Kontaktlēcas

Standarta viena fokusa kontaktlēcas miopijas progresēšanu bērniem nepalēnina, bet specifiska dizaina kontaktlēcas palēnina. Šīs specifiskā dizaina kontaktlēcas var gan koriģēt neskaidro redzi miopijas gadījumā, gan palēnināt miopijas progresēšanu. Pieejamās iespējas ir mīkstās miopiju kontrolējošas kontaktlēcas un ortokeratoloģiskās lēcas.

Risks un drošība
Salīdzinājumā ar briļļu lietošanu, kontaktlēcu lietošana palielina acs infekcijas risku.
Risks ir:

 • 1 no 1000 lietotājiem gadā, ja tiek lietotas plānveida nomaiņas mīkstās kontaktlēcas vai ortokeratoloģiskās lēcas nakts laikā;3,4
 • 1 no 5000 lietotājiem gadā, ja tiek izmantotas vienas dienas mīkstās kontaktlēcas.3

Ievērojot pareizu higiēnu un veicot apkopes procedūras, šo risku ir iespējams labi kontrolēt – īpaši izvairoties no ūdens saskares ar kontaktlēcām vai to piederumiem.5 Citas miopijas kontrolei lietoto kontaktlēcu blakusparādības var būt īslaicīgas grūtības saistībā ar adaptāciju izmainītajai redzei, kas parasti izzūd 1-2 nedēļu laikā.

Ieguvumi
Bērniem, kuri lieto kontaktlēcas, ir daudz ieguvumu:

 1. Kontaktlēcu lietošana uzlabo bērna pašapziņu skolā un sportā, un apmierinātību ar savu redzi – tāpat, kā pusaudžiem.6
 2. 8-12 gadus veciem bērniem kontaktlēcu lietošana ir drošāka nekā pusaudžiem un pieaugušajiem, un acu infekcijas risks viņiem ir zemāks.7
 3. Lai apgūtu kontaktlēcu lietošanu, bērniem ir nepieciešamas tikai 15 minūtes vairāk nekā pusaudžiem.8

Ortokeratoloģiskās kontaktlēcas tiek lietotas naktī un pēc pamošanās tiek izņemtas, līdz ar to dienas laikā skaidras redzes nodrošināšanai nav nepieciešamas ne brilles, ne kontaktlēcas. To pielāgošanai var būt nepieciešams vairāk apmeklējumu nekā cita veida miopijas kontroles līdzekļiem. Pierašana pie sajūtas, ka acī ir ievietota lēcas, var notikt 1-2 nedēļu laikā, bet tai nevajadzētu ietekmēt miegu.11 Šīs kontaktlēcas sniedz nozīmīgus ieguvumus tiem, kas nodarbojas ar ūdens sporta veidiem un piekopj aktīvu dzīvesveidu, un tā kā kontaktlēcas tiek lietotas tikai mājās, to nozaudēšanas vai salaušanas risks valkāšanas laikā ir zems.

Mīkstās miopiju kontrolējošās kontaktlēcas tiek lietotas nomodā. Tās var būt dienā lietojamas vienas dienas kontaktlēcas vai atkārtoti līdz vienam mēnesim ilgi lietojamas kontaktlēcas. To pielāgošanai parasti nepieciešams vairāk apmeklējumu nekā briļļu gadījumā, bet mazāk nekā ortokeratoloģijas gadījumā. Pierašana pie sajūtas, ka uz acs ir novietota lēca, parasti notiek dažu dienu laikā. Ir ieguvums arī drošības ziņā, jo vienas dienas kontaktlēcas ir visdrošākās, kontaktlēcu pazaudēšana vai salaušana nav tik aktuāla problēma.

Atropīna acu pilieni

Atropīna acu pilieni stiprā koncentrācijā (parasti 0,5-1 %) dažādās klīniskās situācijās tiek lietoti, lai īslaicīgi paplašinātu acs zīlīti un pārtrauktu redzes fokusēšanas muskuļu darbību. Taču atropīna acu pilieni, kas tiek lietoti miopijas kontrolei, ir zemas koncentrācijas (0,01-0,05 %), un tiem ir daudz mazāk blakusparādību. Miopijas izraisītās neskaidrās redzes korekcijai joprojām ir nepieciešamas brilles vai kontaktlēcas, jo atropīns tikai palēnina miopijas progresēšanu.

Risks un drošība
Atropīna radītais risks un blakusparādības:

 • ir iespējama paaugstināta jutība pret gaismu, jo zīlīte ir platāka, kas parasti tiek mazināta ar gaismjutīgām brillēm vai saulesbrillēm. Vienā pētījumā konstatēts, ka aptuveni trešdaļa bērnu pieprasa šāda veida brilles, bet šādi bērni bija arī placebo (neārstēto bērnu) grupā.9
 • Problēmas ar redzes fokusēšanu tuvumā, kas parasti tiek risinātas ar brillēm, nodrošinot lielāku stiprumu lasīšanai. Vienā pētījumā tika konstatēts, ka šādi traucējumi rodas tikai 1-2 % ar zemas koncentrācijas atropīnu ārstēto bērnu.15
 • Acu kairinājums vai viegla alerģija, kas var rasties 2-7 % gadījumu,9 lai gan šo traucējumu rašanās var būt atkarīga no atropīna zāļu formas.

Atropīns var būt toksisks un pat letāls maziem bērniem, ja tas tiek norīts lielā daudzumā, bet liela daudzuma uzsūkšanās caur acīm ir maz ticama.10 Zāļu drošība mājās ir ļoti svarīga. Ieguvumi
Atropīna acu pilieni parasti tiek lietoti pirms naktsmiera, līdz ar to tiek izmantoti tikai mājas apstākļos. Tie ir ideāli piemēroti arī tad, ja efektīvas brilles vai kontaktlēcas miopijas kontrolei jūsu bērnam nav piemērotas vai pieejamas.

Atsauces

 1. Bullimore MA, Brennan NA. Myopia Control: Why Each Diopter Matters. Optom Vis Sci. 2019 Jun;96(6):463-465.
 2. Brennan NA, Toubouti YM, Cheng X, Bullimore MA. Efficacy in myopia control. Prog Retin Eye Res. 2020 Nov 27:100923. doi: 10.1016/j.preteyeres.2020.100923.
 3. Stapleton F, Keay L, Edwards K, Naduvilath T, Dart JKG, Brian G, Holden BA. The Incidence of Contact Lens Related Microbial Keratitis in Australia. Ophthalmol. 2008;115:1655-1662.
 4. Bullimore MA, Sinnott LT, Jones-Jordan LA. The risk of microbial keratitis with overnight corneal reshaping lenses. Optom Vis Sci. 2013;90:937-944.
 5. Arshad M, Carnt N, Tan J, Ekkeshis I, Stapleton F. Water Exposure and the Risk of Contact Lens-Related Disease. Cornea. 2019 Jun;38(6):791-797.                 
 6. Walline JJ, Gaume A, Jones LA, Rah MJ, Manny RE, Berntsen DA, Chitkara M, Kim A, Quinn N. Benefits of contact lens wear for children and teens. Eye Contact Lens. 2007;33(6 Pt 1):317-321.
 7. Bullimore MA. The Safety of Soft Contact Lenses in Children. Optom Vis Sci. 2017;94(6):638-646.
 8. Walline JJ, Jones LA, Rah MJ, Manny RE, Berntsen DA, Chitkara M, Gaume A, Kim A, Quinn N. Contact Lenses in Pediatrics (CLIP) Study: chair time and ocular health. Optom Vis Sci. 2007;84:896-902.
 9. Yam JC, Jiang Y, Tang SM, Law AKP, Chan JJ, Wong E, Ko ST, Young AL, Tham CC, Chen LJ, Pang CP. Low-Concentration Atropine for Myopia Progression (LAMP) Study: A Randomized, Double-Blinded, Placebo-Controlled Trial of 0.05%, 0.025%, and 0.01% Atropine Eye Drops in Myopia Control. Ophthalmology. 2019 Jan;126(1):113-124.
 10. North RV, Kelly ME. A review of the uses and adverse effects of topical administration of atropine. Ophthalmic Physiol Opt. 1987;7(2):109-14.
 11. Yang B, Ma X, Liu L, Cho P. Vision-related quality of life of Chinese children undergoing orthokeratology treatment compared to single vision spectacles. Cont Lens Anterior Eye. 2021 Aug;44(4):101350.